HANSRAJ COLLEGE

University of Delhi

NAAC Grade A+ with CGPA 3.62

Committees

Committees

The following Committees have been constituted for the academic year 2022-2023, in the Staff Council meeting held on 04th May, 2022.

ADMISSIONS COMMITTEE
Name Designation
Dr. D. Srikala Convener: Science
Dr. Kapila Mallah Convener: Arts & Commerce
Members: Teacher-in-charge of various Departments / Department nominee
SPORTS ADMISSION COMMITTEE
Name Designation
Prof. Dr. Rama Chairman
Dr. M. P. Sharma Convener
Dr. Arvind Member (Nominee Staff Council)
Other three committee members (Nominee Sports Council, Vice-Chancellor Nominee and Expert Sports Council) are nominated by VC/Sports Council as per University guidelines.
SPECIAL CATEGORY ADMISSION ENABLING COMMITTEE
Name Designation
Commerce Department Convener
Members: Teacher-in-charge of various Departments / Department nominee
B.A. PROGRAMME INCHARGE
Name Designation
Ms. Sonam Teacher-in-Charge
TIME TABLE COMMITTEE
Name Designation
Dr. Himanshu Convener: Science
Ms. Sonia Yogi Member
Ms. Bhavna Vidhani Member
Dr. Kopal Aggarwal Member
Dr. Aparna Bansal Member
Ms. Madhvi Moni K. Convener: Art & Commerce
Dr. Justin Mathew Member
Dr. Vijay Kumar Mishra Member
Dr. Ritika Seth Member
Ms. Deepshikha Yadav Member
Ms. Jasica Chakma Member
Mr. Anurag Kakkar Member
Mr. Naresh Chandra Mallik Member
Members: Teacher-in-charge of various Departments / Department nominee
WORK LOAD COMMITTEE
Name Designation
Dr. Animesh Naskar Convener: Arts & Commerce
Dr. Vandana K. Singh Convener: Science
Dr. Himanshu Member (Time Table Convener)
Ms. Madhvi Moni K. Member (Time Table Convener)
Members: Teacher-in-charge of various Departments / Department nominee
LIBRARY COMMITTEE
Name Designation
Dr. Mithuraaj Dhusiya Convener
Dr. Suyash Kumar Member
Dr. Meenakshi Malhotra Member
Ms. Divya Kwatraa Member
Ms. Alka Khurana Member
Ms. K. Sucharita Khuntia Member
Dr. Manoj Kumar Member
Members: Teacher-in-charge of various Departments / Department nominee
HOSTEL COMMITTEE
Name Designation
Dr. Arvind Warden
Dr. Animesh Naskar Dy. Warden
Dr. Gaurav Dy. Warden
Members: Teacher-in-charge of various Departments / Department nominee
SPORTS COMMITTEE
Name Designation
Dr. M. P. Sharma Convener
Dr. Gaurav Kumar Member
Dr. Braham Prakash Member
Dr. Sushil Kumar Member
Arun Kumar Member
Dr. Amit Kumar Rawat Member
ECA
Name Designation
Dr. Hema Chutani Convener
Dr. Meghna Malhotra Co - Convener
Dr. Jaya Malhotra Co - Convener
Dr. Mahaswetta Saikia Member
Dr. Ravikant Prasad Member
Dr. Sonu Kumar Member
DEBATING SOCIETY
Name Designation
Dr. Prabhanshu Ojha Convener
Md. Kashif Ansari Member
Dr. Rajesh Kr. Sharma Member
Dr. Manju Member
DRAMATICS
Name Designation
Dr. Rajesh Kumar Sharma Convener
Dr. Kapilah Mallah Member
Mr. Naresh Chandra Member
Dr. Neetu Sharma Member
MUSIC AND DANCE
Name Designation
Dr. Jaya Malhotra Convener
Mr. Ashutosh Yadav Member
Ms. Sunita Chand Member
Mr. Anurag Kakkar Member
Md. Kashif Ansari Member
DEVELOPMENT COMMITTEE
Name Designation
Prof. (Dr.) Rama Principal
Dr. Lokesh Chandra Mishra Convener
Ms. Alka Kacker Vice Principal
Dr. Preeti Dharmarha Bursar
Dr. Mona Bhatnagar Director, IQAC
Dr. Anand Sonkar Convener, Building Committee
Dr. Satish Chand Member
Dr. Vandana K. Singh Member
Dr. Yogender Dayma Member
Dr. Braham Prakash Member
Administrative Officer (Admin.) Member
Administrative Officer (Accounts) Member
Care-Taker Member
STUDENTS’ WELFARE COMMITTEE (DISCIPLINE & ATTENDANCE COMMITTEE)
Name Designation
Dr. Renu Parashar Convener
Dr. Raj Mohini Sagar Member
Mr. Saleem Chauhan Member
Dr. Vinay Kr Gupta Member
Dr. Prem Prakash Meena Member
Dr. Gaurav Kumar Member
Dr. Manjit Singh Saggi Member
Dr. Surendra Kumar Member
Ms. Simran Sethi Member
Dr. Manoj Agarwal Member
CANTEEN COMMITTEE
Name Designation
Dr. Mithuraaj Dhusiya Convener
Dr. Anjali Saxena Member
Dr. Monica Dinodia Member
Dr. Kaveri Chakrabarty Member
Dr. Shweta Rastogi Member
Ms. Bhavna Vidhani Member
Ms. Sonal Gupta Member
Dr. Kopal Aggarwal Member
Dr. Taruna Singh Member
Dr. Parul Pant Member
Dr. Manoj Agarwal Member
Dr. Manoj Kumar Member
SC/ST CELL
Name Designation
Dr. Amit Kumar Rawat Convener
Mr. Saleem Chauhan Member
Dr. Palak Kanojia Member
Ms. Sunita Chand Member
Dr. Santosh Hasnu Member
EQUAL OPPORTUNITY CELL AND ENABLING COMMITTEE
Name Designation
Dr. Baljeet Kaur Convener
Dr. Suyash Kumar Member
Mr. Arun Kumar Member
Dr. Kapila Mallah Member
Mr. Naresh Chandra Mallik Member
Dr. Pooja Arora Member
Coordinator Enabling Committee Member
FINANCE COMMITTEE
Name Designation
Dr. Preeti Dharmarha (Bursar) Convener
Dr. Satish Chand Member
Dr. Vandana K. Singh Member
Dr. Manisha Verma Member
Dr. Yogender Dayma Member
Dr. Animesh Naskar Member
Dr. Surendra Kumar Member
ENVIRONMENT AWARENESS COMMITTEE
Name Designation
Dr. Justin Mathew Convener
Dr. Arnab Dasgupta Member
Dr. Ambika Member
Dr. Poonam Rani Member
Dr. Sudhida Gautam Member
Dr. Maya Verma Member
Dr. Mayurakshi Kumar Member
Ms. Aarti Goel Member
Dr. Manju Member
Dr. Shailendar Kr. Singh Member
Dr. Neetu Sharma Member
Dr. Suchitra Majumdar Member
Mr. Nirmal Kumar Member
SPIC-MACAY COMMITTEE
Name Designation
Dr. Meghna Malhotra Convener
Dr. Sudesh Kumari Member
Ms. Sonam Member
Dr. Reetika Jain Member
Dr. Sonal Sharma Member
Dr. Satessh Kr. Mishra Member
Dr. Kaveri Chakrabarty Member
Ms. Sonal Gupta Member
Ms. Kriti Wadhwa Member
INTERNAL COMPLAINTS COMMITTEE (ICC)
Name Designation
Ms. Alka Kacker Presiding Officer
CENTRAL PURCHASE COMMITTEE
Name Designation
Dr. Archana Singh Convener
Members: Teacher-in-charge of various Departments / Department nominee
GRIEVANCE COMMITTEE
Name Designation
Dr. Lokesh Chandra Mishra Convener
Members: Teacher-in-charge of various Departments/ Department nominee/ Discipline Committee/ Sports Committee/ NCC Convener/ ECA Committee/ Non-Teaching Staff
WOMEN’S DEVELOPMENT COMMITTEE
Name Designation
Dr. Monika Koul Convener
Dr. Sneha Suri Wadhwa Member
Dr. Raj Mohini Sagar Member
Ms. Sonam Member
Dr. Reetika Jain Member
Dr. Sonal Sharma Member
Dr. Manisha Verma Member
Ms. Alka Khurana Member
Ms. Aarti Goel Member
Dr. Poonam Rani Member
Dr. Sudhida Gautam Member
Ms. Sunita Chand Member
Dr. Manju Member
Dr. Preetinder Kaur Member
Dr. Taruna Singh Member
Dr. Parul Pant Member
GARDEN COMMITTEE
Name Designation
Dr. Shailu Singh Convener
Ms. Ruchi Member
Dr. Romila Rawat Bisht Member
Dr. Sudesh Kumari Member
Dr. Beauty Das Member
Dr. Anjali Saxena Member
Dr. Monica Dinodia Member
Dr. Ambika Member
Dr. Shweta Rastogi Member
Dr. Maya Verma Member
Ms. Sonia Yogi Member
Dr. Avnish Kumar Member
Dr. Shailender Kr Singh Member
Dr. Preetinder Kaur Member
PUBLICATION COMMITTEE
Name Designation
Dr. Vijay Kumar Mishra Convener
Ms. Aarti Goel Member
Dr. Sushil Kumar Member
Dr. Prachee Dewr Member
Ms. Ruchi Sharma Member
Members: Teacher-in-charge of various Departments/ Department nominee
ICT ENABLING COMMITTEE
Name Designation
Dr. Mona Bhatnagar Convener (Director IQAC)
Dr. Suyash Kumar Member
Ms. Divya Kwatra Member
Ms. Alka Khurana Member
Ms. Aarti Goel Member
Dr. Sneha Suri Wadhwa Member
Ms. Sunita Chand Member
Dr. Manjit Singh Saggi Member
NORTH-EAST CELL
Name Designation
Dr. Beauty Das Convener
Ms. Ruchi Member
Dr. Justin Mathew Member
Mr. Himanshu Kumar Member
Dr. Palak Kanojia Member
Dr. Satessh K Mishra Member
Dr. Avnish Kumar Member
Dr. Mayurakshi Kumar Member
Dr. Arnab Dasgupta Member
ENACTUS
Name Designation
Ms. Alka Kacker Convener
Dr. Shailu Singh Member
Ms. Amita Aggarwal Member
Dr. Baljeet Kaur Member
Mr. Anurag Kakkar Member
Ms. Madhavi Moni Member
Ms. Ritika Seth Member
Disaster Management Committee
Name Designation
Dr. Lokesh Chandra Mishra Nodal Officer
Mr. Brahmjot Singh Hira Assistant Nodal Officer
×